Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Spoons 6743487



*

nr 674 3487


SPOONS

5 pcs, olika, silver,


5 st, olika, Silver


Estimate:

1000

Sold:

SEK 800

Auction date:

Monday December 20 2010
at 19:29:50


  • Bid history
Time Bidder Bid
20/12 13:27:57 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: olika silver skedar ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
    Present: SEK 8400

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm, weigh..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:05
  • 7126 FORKS
    Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
    Present: SEK 7000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:38
  • 7198 SUGAR BOWL
    silver. Length: 22 cm, height: 16 cm, weight: 510 ..//
    Present: SEK 8400

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:11




Ladda ner broschyr